natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Rusko má zmenšit delegaci při NATO, mezi diplomaty mohou být špioni

    10. dubna 2015  10:09
    Rusko musí údajně výrazně snížit počet svých pracovníků na stálém zastoupení v bruselské centrále NATO. Z padesáti na třicet. Řada z členů diplomatické mise navíc může pracovat pro ruské tajné služby. S odvoláním na alianční zdroje to uvedl americký deník The New York Times.  

    Bruselská centrála NATO | foto: NATO Photos

    Ruské stálé zastoupení při centrále NATO v Bruselu má v současnosti zhruba 50 lidí. Už ke konci loňského roku muselo podle listu Rusko zmenšit svou delegaci ze 70 osob. I tak je mnohem početnější, než stálá zastoupení mnoha dalších členských států Aliance.

    Navíc panuje vážné podezření, že velká část z ruských diplomatů může být agenty ruských tajných služeb. Proto podle deníku The New York Times NATO po důkladné konzultaci s civilním výborem pro zpravodajskou činnost vyzvalo Rusko, aby během následujících devíti měsíců zmenšila svou delegaci na maximálně 30 lidí.

    Výboru předsedá v současné době Norsko a jsou v něm zástupci zpravodajských služeb všech členských států. A právě sama norská vojenská rozvědka ve své výroční zprávě za loňský rok důrazně varovala před zvýšenou aktivitou ruských tajných služeb v zahraničí.

    Hlavním argumentem je, že ruská delegace tolik lidí ani zdaleka nepotřebuje. Navíc ve světle loňské ruské anexe Krymu NATO pozastavilo s Ruskem veškerou spolupráci a vzájemné vztahy jsou doslova zmrazeny.

    Ruští agenti už nepřekvapí

    Podle deníku není v centrále možnou přítomností ruských agentů nikdo překvapen a snížení počtu členů delegace ani riziko špionáže „přímo u zdroje“ nijak zvlášť nezmenší. Panuje však přesvědčení, že půjde takovým aktivitám lépe čelit.

    „Obecně to není praxe jen Ruska, že na vyslanectvích působí i pracovníci tajných služeb. Dělají to Američané, Francouzi, Němci,“ konstatoval bezpečnostní expert Andor Šándor, který dříve řídil českou vojenskou rozvědku.

    Výmluvná je skutečnost, že od ruské anexe Krymu získali pouze čtyři členové z početné ruské delegace oprávnění pohybovat se po bruselské centrále bez doprovodu, upozornil deník s tím, že jde o velvyslance, jeho zástupce, řidiče a asistenta.

    „Už při zřízení stálé rady Rusko-NATO bylo všem zřejmé, že Moskva vyšla do Bruselu určitý počet lidí, kteří budou příslušníky civilní SVR a vojenské GRU,“ uvedl Šándor.

    V dobách relativně dobrých vztahů s Ruskem to bylo podle něj jaksi přehlíženo. „Ovšem nyní jde o další způsob tlaku na Rusko. Čím nižší počet zaměstnanců zastoupení, tím nižší počet agentů. Nemyslím si, že by to zůstalo ze strany Moskvy bez odezvy,“ dodal.

    Ruská delegace zatím informaci nijak oficiálně nekomentovala s tím, že ruský velvyslanec při NATO Alexander Gruško by mohl k tomu vystoupit během pátku.

    Rusko je oficiálně partnerskou zemí NATO od roku 1994. Podobně udržuje Aliance partnerské vztahy s další čtyřicítkou zemí, který se má limit na maximálních 30 zaměstnanců stálého zastoupení vztahovat také. Žádná z partnerských zemí ale tak početné zastoupení v Bruselu nemá.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media